Aktuálne

Naša misia

Už viac ako 20 rokov stojíme na strane spravodlivosti a bojujeme v kauzách, kde mocní ohýbajú zákon vo svoj prospech. Našimi strategickými témami sú participácia občanov na správe vecí verejných a justícia. Sme odborná organizácia, ktorá pri obhajobe a presadzovaní verejného záujmu využíva najmä právne nástroje.


Niektoré naše projekty


Biela Vrana


Sudcovská etika


Za dobrú voľbu


Polícia mlčí, biznis v zdravotníctve pokračuje

01. Jún. 2015

Na jeseň minulého roka bola medializovaná kauza predraženého nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici Alexandra Wintera, v dôsledku ktorej odstúpil predseda parlamentu Pavol Paška, ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, aj nominanti Smeru v správnej a dozornej rade. Polícia začala túto vec preverovať pred šiestimi mesiacmi a vo februári tohto roka začala trestné stíhanie pre porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku. Ďalšie nové skutočnosti sú však pred verejnosťou utajované.

Na žiadosti redaktorov časopisu .týždeň polícia a prokuratúra neposkytla ani základné informácie o trestnom konaní. Neinformovanie verejnosti orgánmi činnými v trestnom konaní o vyšetrovaní takýchto káuz prispieva k povedomiu, že na Slovensku je beztrestne možné realizovať podozrivé tendre. Isté je jedno, významný posun k vyvodeniu trestnoprávnej zodpovednosti za kauzu nákupu piešťanského CT nenastal a príbehy sporných nákupov zdravotníckych prístrojov pokračujú ďalej.

Príkladom je spoločnosť Wega – MS, ktorej sa podľa zistení VIA IURIS a časopisu .týždeň dlhodobo darí najmä v tendroch na dodávku ultrazvukov. Firma vznikla v roku 1991 a sídli neďaleko Piešťan, v obci Moravany nad Váhom. Ide o rodinnú firmu Miroslava Procházku a jeho manželky Anny. S firmou spolupracuje aj syn Michal, ktorý je zároveň manažérom Michala Straku (známy aj ako raper Ego). Straka bol členom správnej rady piešťanskej nemocnice, ktorá súhlasila s nákupom predraženého CT firme Medical Group, v minulosti blízkej Pavlovi Paškovi.

Spoločnosť Wega – MS už získala za oboch vlád Róberta Fica zákazky na dodávku ultrazvukov za 3,3 milióna eur. Wega – MS ponúka nemocniciam ultrazvuky značky Esaote, ktoré vo svete nepatria medzi lídrov na trhu (trhový podiel 6-7 percent). Podľa štatistiky holandského výskumného centra ASD Reports z roku 2012 sú pred Esaote značky ako General Electric (24 percent), Phillips (19 percent) a Siemens (12 percent). Napriek tomu dodáva firma Wega – MS nemocniciam drahšie ultrazvuky ako konkurencia. Pochybnosti vzbudzuje aj nastavenie kritérií súťaží pri nákupoch prístrojov, ktoré sa javia ako diskriminačné. Firma Wega - MS od roku 2009 vyhrala 22 tendrov, pričom podľa zistení VIA IURIS a časopisu .týždeň bola minimálne v 15 z nich napriek záujmu konkurencie napokon sama.

Napríklad v júli 2013 vypísala Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach tender na dodávku štyroch ultrazvukov za približne 360-tisíc eur. Súťažné podklady si prevzalo 13 firiem, no ponuku napokon predložila len Wega – MS. Konkurenčné firmy poslali nemocnici 58 otázok, v ktorých spochybňovali diskriminačne nastavené kritériá (napríklad ovládanie všetkých funkcií ultrazvuku pomocou podsvietených, aktívnych tlačidiel a prídavného dotykového LCD displeja, vybavenie ultrazvuku štyrmi otočnými kolieskami s brzdiacim mechanizmom, hoci podľa odborníkov stačia dve). Úspešnou v tomto tendri bola napokon firma Wega-MS, keďže v ňom ostala jediná, ostatné firmy sa zo súťaže stiahli. V tom čase bol riaditeľom košickej nemocnice nominant Smeru Ladislav Rosocha. Vo výberovej komisii na dodávku ultrazvukov sedel aj Branislav Paška – synovec vtedajšieho predsedu parlamentu Pavla Pašku a členom komisie bol aj Ľudovít Demian – brat poslanca Smeru Jaroslava Demiana. Súťaž na dodávku ultrazvukov zároveň organizovala spoločnosť Pro Tender, ktorú vlastní spolužiak primátora Rašiho, Peter Hložný. Hložný bol v minulosti obvinený v kauze machinácií v súťaži na stavebné práce za 26,5 milióna eur, ktorú robil takisto pre košickú nemocnicu.

Pochybnosti vzbudzuje aj cena za uvedené štyri ultrazvuky. Košická nemocnica za ne napokon firme Wega – MS zaplatila 375 tisíc eur. Jeden z prístrojov, pre rádiologické oddelenie, stál takmer 92-tisíc eur bez DPH, pričom nemocnica vo Vsetíne kúpila kvalitnejší prístroj značky Phillips (s lepšou sondou a väčším displejom) za 51-tisíc eur bez DPH. Podozrenie na predraženie vzbudzuje aj prístroj pre anesteziológiu, ktorý kúpila košická nemocnica od firmy Wega – MS za 35-tisíc eur, hoci ceny porovnateľných prístrojov pre anestéziológov sa pohybujú od 15 až 18-tisíc eur. Za ultrazvuk pre gynekologicko – pôrodnícke oddelenie zaplatila košická nemocnica firme Wega – MS 116-tisíc eur. Nemocnica vo Vsetíne pritom kúpila podobný ultrazvuk značky Phillips len za 46-tisíc eur, i keď mal o jednu sondu menej ako košický. Rozdiel v cene je teda zhruba dvojnásobok českého nákupu.

Firma Wega – MS je úspešná aj za ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (Smer). Od jeho nástupu do funkcie už uspela minimálne v štyroch súťažiach. Napríklad žilinská nemocnica kúpila od firmy Wega – MS dva ultrazvuky za vyše 100-tisíc eur bez DPH. Za jeden z prístrojov zaplatila 72-tisíc eur bez DPH, pričom spomínaná nemocnica vo Vsetíne kúpila porovnateľný ultrazvuk značky Phillips o 20-tisíc eur lacnejšie. V prípade ďalšieho nákupu ultrazvuku a iných prístrojov pre nemocnicu v Krompachoch v predpokladanej hodnote 175 tisíc eur, v ktorom bola opäť úspešná firma Wega – MS, sa ešte čaká na stanovisko ministerstva zdravotníctva.

Jedným z pozoruhodných kritérií, ktoré znevýhodňujú konkurenciu je aj meranie hrúbky cievnej steny na tisíciny milimetra. Podľa analýzy Žilinskej univerzity to súčasné technológie neumožňujú: „Z teoretického hľadiska meranie s takouto presnosťou nemožno presne uskutočniť.“ Aj vďaka tomuto kritériu uspela firma Wega – MS aj v spomínaných tendroch na ultrazvuky v žilinskej a košickej nemocnici. Spornosť niektorých kritérií potvrdil aj prístup popradskej nemocnice v tendri z februára 2015. Tá totiž napokon upustila od viacerých diskriminačných podmienok - napríklad od podmienky štyroch brzdiacich koliesok pre zabezpečenie stability prístroja. Výsledkom tejto súťaže bolo, že firma Wega – MS skončila tretia a nemocnici sa podarilo znížiť cenu prístroja z 83-tisíc na 52-tisíc eur.

Tieto a podobné sporné nákupy v zdravotníctve sú možné práve preto, že nedochádza k jasnému a razantnému postupu pri vyvodzovaní zodpovednosti v podobných prípadoch. Neinformovanie verejnosti orgánmi činnými v trestnom konaní o vyšetrovaní kauzy nákupu CT v Piešťanoch je neprijateľné a prispieva k povedomiu, že na Slovensku je beztrestne možné realizovať podozrivé tendre, lebo kauzy v tichosti odídu dostratena. V žiadnej zo závažných káuz, v ktorej bolo podozrenie na prepojenie biznisu s politikou, nebola na Slovensku doposiaľ vyvodená trestnoprávna zodpovednosť. Polícia aj v prípade nákupu predraženého CT v Piešťanoch odpovedala na otázky časopisu .týždeň len jednou vetou: „Bližšie informácie poskytneme po ukončení vyšetrovania.“ Stručne reagovala aj krajská prokuratúra v Trnave: „K jednotlivým dôkazným prostriedkom sa v súčasnosti nemôžeme vyjadriť. Samotné znalecké dokazovanie v tejto veci je mimoriadne časovo a odborne náročné. Lehota vyšetrovania je primeraná náročnosti vyšetrovaného skutku.“ Polícia aj prokuratúra odmietli informovať o základných faktoch vyšetrovania - napr. koľkých svedkov predvolali na výsluch, alebo či bolo v tejto veci už vznesené obvinenie. Polícia a prokuratúra tak postupujú pri neinformovaní o prípade predraženého nákupu piešťanského CT podobne ako špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v kauze Gorila.

Treba dodať, že takýto výklad ustanovení trestného poriadku považujeme za nedôvodný a v rozpore s ústavou. Ústavné právo na informácie, zaručené článkom 26 Ústavy SR, je vyjadrené aj v zásade verejnosti trestného konania, ktorá je upravená v trestnom poriadku. Podľa trestného poriadku platí princíp poskytovania informácií o trestnom konaní, okrem výnimiek. Jednou z nich, na ktorú sa príslušné orgány často odvolávajú, je právo utajiť tie skutočnosti, ktoré by mohli zmariť alebo sťažiť objasnenie alebo vyšetrenie vo veci. „Výklad tejto výnimky, v kontexte ústavného práva na informácie, určite neznamená nulové informovanie orgánmi činnými v trestnom konaní o vyšetrovaní, ako to urobili v kauze piešťanského CT. Ak polícia, prokuratúra, a súdy nevyvodia zodpovednosť za najzávažnejšie trestné činy prepojenia biznisu s politikou, nepriamo tým legitimizujú ďalšie takéto konanie. Riziko postihu v našej krajine za takéto skutky je totiž nepomerne nižšie, než benefity, ktoré sa dajú takýmto konaním získať,“ povedala Zuzana Čaputová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS.

Infografika nižšie znázorňuje personálne prepojenia pri nákupe zdravotníckych zariadení.

Boji proti únosu štátu a monitorovaniu aj tejto kauzy sa venujeme v rámci projektu, ktorý finačne podporili Think Tank Fund v Open Society Foundations a Fond pre transparetné Slovensko v Nadácii Pontis. Za podporu im ďakujeme!

VIA IURIS 

sídlo: Komenského 21, 974 01 Banská Bystrica, tel.: 0948 158 393 

korešpondenčná adresa a regionálna kancelária: Holubyho 37, 902 01 Pezinok, tel.: 0948 684 676

e-mail: info@viaiuris.sk