Parlament urobil historicky významný krok k zrušeniu Mečiarových amnestií

VIA IURIS, ktorá zastrešila online podpisovú akciu www.somza.to, privítala dnešné uznesenie NR SR o zrušení Mečiarových amnestií. Aj napriek tomu, že rozhodnutie parlamentu je iba prvým krokom a zrušenie amnestií ešte stále môže zablokovať Ústavný súd SR, je VIA IURIS presvedčená, že poslanci dnes spravili historicky významný krok a vyslali verejnosti pozitívny signál, potrebný pre nastolenie spravodlivosti.

 „Zrušenie Mečiarových amnestií na pôde Národnej rady Slovenskej republiky je historická udalosť. Je to významný signál nielen pre nastolenie spravodlivosti a vysporiadanie sa s minulosťou, ale aj pre našu budúcnosť. Znamená, že politici si nemôžu sami pre seba zabezpečiť beztrestnosť. Nemáme žiadnu pochybnosť o tom, že k tomuto historickému rozhodnutiu parlamentu prispeli veľkou mierou aktívni občania a ich mobilizácia. Je dôležité, že ľudia nerezignovali a vyslali jasný signál, že napriek rokom, ktoré od udelenia amnestií ubehli, netolerujú nespravodlivosť. Teraz budeme pozorne sledovať, ako sa so svojou historickou úlohou vysporiada Ústavný súd SR“, povedal Milan Šagát, výkonný riaditeľ VIA IURIS.

Organizátori online podpisovej akcie www.somza.to poďakovali za pomoc a podporu všetkým 84 127 signatárom, ako aj dobrovoľníkom, ktorí pomáhali so zberom podpisov a darcom, ktorí akciu podporili finančne prostredníctvom crowdfundingovej zbierky cez systém darujme.sk.