VIA IURIS vyzýva: „Je čas rokovať a hľadať politickú zhodu na spôsobe zrušenia amnestií“

VIA IURIS, ktorá zastrešuje online podpisovú akciu www.somza.to, vyzýva koaličné a opozičné politické subjekty, aby odložili stranícke hry, rokovali a našli politickú zhodu na spôsobe zrušenia Mečiarových amnestií.

„Všetky koaličné aj opozičné politické strany zastúpené v Národnej rade Slovenskej republiky dnes zhodne deklarujú, že Mečiarove amnestie sú nemorálne a treba ich zrušiť. V parlamente sú však dva rozdielne návrhy, ako toto zrušenie dosiahnuť. Sledujúc vyjadrenia politických strán máme rastúcu obavu, že namiesto toho, aby sa politici približovali k dohode o spôsobe zrušenia amnestií hrozí v parlamente politický pat. Obávame sa, že ak by sa politikom nepodarilo nájsť priechodné riešenie, ktoré by podporila ústavná väčšina poslancov NR SR, Mečiarove amnestie by ostali v platnosti. Ak sa politici dokázali zhodnúť na tom, že Mečiarove amnestie sú nemorálne a treba ich zrušiť, je teraz ich povinnosťou dohodnúť sa aj na konkrétnom ústavnom spôsobe, ako toto zrušenie realizovať,“ konštatovala Zuzana Čaputová, advokátka a programová riaditeľka VIA IURIS.

Široká občianska verejnosť môže stále apelovať na poslancov NR SR a podporiť zrušenie Mečiarových amnestií prostredníctvom online podpisovej akcie na www.somza.to. Za prvých 11 dní podporilo túto akciu už vyše 67 700 občanov SR. Zber podpisov pokračuje až do začiatku marcovej schôdze NR SR 21. marec 2017.